• : 0850 532 09 16

Fosfatidilserin nedir

Fosfatidilserin ;

Fosfatidilserin, vücuttaki bütün hücreleri koruyan ve kaplayan, vücutta üretilen bir yağ maddesidir. Beyindeki sinir hücrelerinin doğru çalışması, aralarındaki mesajların iletilmesine yardımcı olması ile çok önemlidir. Sağlıklı olan sinir hücresi zarlarının temel bir bileşenidir, yaş ilerledikçe hafızayı güçlü tutmada anahtar bir rol oynadığı düşünülmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, seviyelerin yaşla birlikte azaldığını göstermektedir. Fosfatidilserin, bazı yiyecekler de doğal olarak bulunmaktadır ve ayrıca diyet takviyesi formunda da satılmaktadır. Takviyeleri, çeşitli sağlık koşulları için doğal bir ilaç olarak lanse edilmektedir. Fosfatidilserin kullanımı bazı hastalıklara faydalıdır ve bu hastalıklar aşağıdaki gibidir:

• Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
• Alzheimer hastalığı
• Kaygı
• Depresyon
• Çoklu skleroz
• Stres
Ek olarak, fosfatidilserin takviyelerinin hafızayı koruma, sağlıklı uykuya teşvik etme, ruh halini iyileştirme ve egzersiz performansını artırmaya yardımcı olduğu iddia edilmektedir.


2015 yılında Doğal Tıp Kapsamlı Veri Tabanına yayınlanan makaleye göre, günde 300 miligram ila 800 miligram arasında bir fosfatidilserin, isteğe bağlı olarak etkin bir şekilde emilebilmektedir. Başarısız bir hafıza için terapötik dozlar, günde iki veya üç kez alınan 100 miligram olduğu belirtilmiştir. Ana kaynak olan soya, beyaz fasulye, yumurta sarısı, tavuk karaciğeri ve dana karaciğeri de dahil olmak üzere birçok gıdada bulunan Fosfatidilserin alımını artırabilmektedir. Ne yazık ki, vücudun diyet kaynaklarından yeterli miktarda emmesi zordur. Çalışmalarda kullanılan fosfatidilserinin çoğunun ineklerin beyin hücrelerinden geldiği unutmamalıdır. Deli dana hastalığı ile ilgili güvenlik endişeleri nedeniyle, çoğu takviye edilmiş soya veya lahanadan üretilmektedir. Yapılan ön çalışmalar, bitki bazlı fosfatidilserin takviyelerinin de faydalar sağlayabileceği göstermişti. Örneğin, 2010 yılında soya bazlı fosfatidilserin kullanılarak yapılan hafıza araştırması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte fosfatidilserin, sınırlı bir etkili olduğunu düşündüren mevcut bir araştırma odağı gibi görünmemektedir.

Yapılan küçük çaplı çalışmalar bazı faydalar sağlasa da, yüksek kaliteli fosfatidilserin ile ilgili birçok iddiaları destekleyecek kişiler üzerinde araştırma eksikliği vardır. Daha fazla bilinene kadar diğer yöntemlerle kullanmak akıllıca olabilmektedir. Hafıza ve beyninin çalışmasını sağlamak için egzersiz, zihinsel aktivite ve bu fosfatidilserin içeren yiyecekler diyete ekleme denenmelidir. Araştırmalar fiziksel aktivitenin beynin hipokampus gibi hafıza için önemli olan alanlarının büyüklüğünü artıracağını göstermektedir. Ayrıca fosfatidilserin almayı düşünen kişiler, ilk önce doktoruna danışmalıdır, kendi kendilerine muamele etmekten, standart bakımı önlemek veya geciktirmekten kaçındıklarından emin olmalılardır.


vitapure ilaç - fosfatidilserin üretimi -  takviye edici gıda üreticisi

takviye edici gıda üretimi

fason ilaç üretimi

fason takviye edici gıda üretimi